Ať už začínáme s čímkoliv, na začátku většinou nemáme úplně jasnou představu, jak a kde přesně začít. Když se pak otočíme zpátky většinou si řekneme, že kdybych věděl co mě čeká nikdy bych s tím nezačal 🙂 Tak to v životě bývá. Ne vždy je však nutné prožívat zkušenosti, které se zpětně jeví jako bolestné. Stačí, když se na cestu trochu lépe připravíme a hlavně si ujasníme kam a s čím se na pouť vydáme.
Věnuji se individuální výuce a tak mohu potvrdit, že každý student je naprosto jiný.To co u jednoho funguje nemusí nutně fungovat u druhého. Já se snažím tyto rozdíly rozpoznat a nasměrovat studenta směrem, který je pro něho nejvhodnější.
Některé prvky se však neustále opakují. Je to jako s přípravou na výlet do hor. Vezmete si s sebou termoprádlo, dobrou obuv, svačinu a pití. To jsou nejzákladnější potřeby.
Rád bych Vám předal pár tipů:
- Uvědomte si, proč chcete začít nebo se zlepšit v angličtině. Je důvodem Vaše práce nebo je důvodem cestování? Na danou oblast se pak ve výuce už zpočátku zaměřte. Ten, kdo bude používat angličtinu prioritně v práci, bude mít zcela jiné požadavky než ten, kdo bude hovořit převážně s přáteli. Už od začátku je totiž důležité, abyste viděli výsledky. Abyste ihned mohli využít to, co jste se právě naučili. To vám dodá energii do další práce.
- Nestrašte se. Nehledejte důvody proč to nezvládnete. Naše samomluva může být někdy destruktivní. Jak se s tímto problémem vyrovnat vyučuji ve svých kurzech.
- Nečekejte na ideální podmínky, ty nikdy nebudou.
- I když si nejste na začátku zcela jisti, začněte. Detaily se dají doladit za pochodu. Ne však nastoupený směr.
- Nebuďte jako raketa a přečtěte si jak dlouhodobě vydržet.
Stačí 10-15 minut denně
Každá i sebevětší věc začíná prvním krůčkem. Jeho důležitost si uvědomíme až máme za sebou mnoho kilometrů. Ohlížejte se průběžně a pochvalte se za to, co jste už zvládli 🙂
Dan