Angličtina online

Jak na nová slova 1

Jakým způsobem se mám učit nová slovíčka? A mám si je zapisovat do papírového slovníčku? Nebo mám používat nějaký program na PC? A která slova se mám učit?

To jsou nejčastější dotazy, které dostávám od svých studentů, když přijde řeč na „důležitost“ slovní zásoby.

Nejprve bych rád zdůraznil, že slovíčka jsou jen cihličky z kterých se skládá celá zeď, celý dům. Jsou tedy důležitá, ale pod omítkou je už neuvidíme a proto je potřeba k této oblasti přistupovat z trochu širší perspektivy.

Již několikrát jsem hovořil o tom,že slovíčka byste se měli učit především ve větách a to v různých variantách (oznamovací věty, otázky, zápory….). Věty by měly být co nejjednodušší, není potřeba vytvářet složitá souvětí.

Papírový slovníček. Ano, či ne?

Vyzkoušel jsem nejrůznější techniky, které se zabývaly „vtloukáváním“ nových slovíček do hlavy a jedna z nich byla i klasický papírový slovníček. Sešit jste měli rozdělený na dvě části. V jedné byl anglický výraz ve druhé český překlad.

Tento způsob ale nebyl moc efektivní a to zvláště v situaci, kdy jsem měl něco říci bez přípravy. I když jsem slovíčka znal (procházel jsem si je každý den) při jejich přehození jsem si už tak jistý nebyl. Mozek si totiž zapamatoval pořadí slov.

Daleko lepším způsobem je používání kartiček.

Stačí si z papíru vystřihnout kartičky o velikosti vizitky. Na jednu stranu si do horní části napíšete nové slovo, pod něj slovo ve větě a na druhou stranu to samé v opačném jazyce.

Například:

1.strana

 

2.strana

Kartičky můžete mezi sebou kdykoliv promíchat jako karty a tím zabráníte mozku zapamatovat si stejné pořadí slov a vět.

S kartama se dá samozřejmě ještě dále pracovat (některá slova se pamatují líp než jiná, má cenu opakovat slova co už znám?), ale o tom až někdy příště.

Na závěr bych Vám dal ještě jednu radu.

Nová slova vybírejte jen s ohledem na Vaši současnou oblast výuky. Učte se slova, která mají přímou souvislost s daným tématem. Nemá cenu studovat slova například z oblasti stavebnictví, která nikdy nepoužijete. Držte se praktického použití.

Uvidíte, že stříháním kartiček se nejenom zlepšíte ve své zručnosti, ale také se daleko rychleji prostříháte k lepší znalosti angličtiny 🙂

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..