angličtina on line

O čem se mám bavit?

Toto je častá otázka, která trápí nejenom studenty, kteří přijdou poprvé do kontaktu s cizinci. Nemyslím si, že by byl rozdíl mezi komunikací s cizincem a Čechem. Ano, vlastně je….cizinec většinou nemluví česky 🙂 Ostatní však zůstává velmi podobné. Jistě si i vy vzpomenete na to, jak bylo obtížné domluvit se i s Čechem.

Nikdy nevíte, kdo proti vám stojí. Může to být člověk, který je plachý, a i když toho moc nenamluví, neznamená to, že by byl nepřátelský.

V tomto příspěvku bych vám chtěl dát pár rad, jak takovou komunikaci (nejenom s cizincem) začít.

Rád vám pomůžu posunout se v angličtině dál. Přidejte se:

Ať už žijeme v nejrůznějších koutech naší země, přesto míváme společné alespoň tyto 3 věci:

  1. Jídlo
  2. Práce
  3. Koníčky

Jsou to samostatné oblasti, které se dají rozšiřovat a rozšiřovat. Nakonec se dají i propojovat. Se studenty se učíme tyto (i další) okruhy rozšiřovat v kurzech.

Uvidíte sami, jak se konverzace rozproudí. Vy se na něco zeptáte a váš protějšek bude jistě zvědavý na to, jak to máte vy.

A jak konkrétně tyto okruhy rozšiřovat a na co se ptát?

Jídlo

Každá země má svá typická jídla. Zeptejte se ho na to, co má nejraději, co mu nejvíce vyhovuje a proč. Jestli se sám vaření věnuje a nebo spíše využívá služeb pohostinství. K jídlu patří i pití, takže se zde objevuje další možnost zajímavé konverzace.

Práce

Čím konkrétně se člověk zabývá? Baví ho jeho práce, nebo by rád dělal něco jiného? Co ho na práci baví/nebaví? Kolik hodin pracuje? Jaká je situace v oboru, ve kterém dotyčný pracuje?

Koníčky

Věřím, že každý má nějakou zálibu. Možná je to jen dívání se na televizi, ale i kdyby tomu tak bylo, tak se na toto téma dá vymyslet mnoho otázek. Například na nejoblíbenější film, pořad… Pokud se člověk věnuje něčemu smysluplnějšímu, lze se zeptat například na to, jak se ke svému koníčku dostal, co ho na tom nejvíce baví a čeho by rád ve svém koníčku dosáhnul.

I když se ze začátku může zdát, že si s cizím člověkem nemáte co říct, může se to během hovoru obrátit. Navíc, má zkušenost s cizinci je většinou taková, že mají zájem s vámi sdílet své zkušenosti.

Pokud vám ani tento mini návod nepomohl a stále se v této oblasti cítíte nejistí, napište mi a já se Vám budu snažit pomoci.

Konec čtení, čas praxe přichází 🙂

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..