Možná se i vám stalo, že jste při konverzaci nemohli najít správná slovíčka, která by přesně vystihla to, co chcete říct. V takové situaci se automaticky objeví nápad, že bych se mohl tato slovíčka naučit. To je určitě v pořádku, když se neustále zlepšujete a rozšiřujete si svou slovní zásobu. Pozor však na past, která na vás může číhat.
Někteří studenti mají představu, že pokud se nejprve naučí slovíčka a budou jich mít dostatek, tak teprve potom začnou mluvit. Toto je však velký omyl a čím dříve pochopí, že nová slovíčka se budou učit celý život, tím si ušetří mnoho frustrace.
Je samozřejmě nutné mít k dispozici určitou slovní zásobu, ale není nutné to přehánět, zvláště ne na začátku.
Své studenty se snažím vést k tomu, aby začali používat hned teď to, co už znají a nemusí to být nutně mnoho. Jde o to, jakým způsobem se naučíte se slovíčky zacházet. Je daleko efektivnější umět i s malou slovní zásobou sestavit větu, než mít větší množství slovíček, která však nejsme schopni spojit do smysluplné věty.
Takže jaká je odpověď na úvodní otázku, zda má smysl se neustále učit nová slovíčka? Určitě ano, ale s rozumem. Je dobré držet si rovnováhu mezi tím, co už znám a tím, co už umím používat. Nakonec je stejně nejdůležitější to, jestli se budete schopni domluvit a nebude ani tak záležet na tom, jestli máte v dané oblasti velkou nebo malou slovní zásobu.
Jakým způsobem překonat bariéru mezi množstvím teoretických znalostí a praxí vyučuji ve svých kurzech.
Máte i vy nějaké zkušenosti s tímto tématem? Napište je prosím do komentáře.
Dan