angličtina online

Nepředbíhá vás váš stín?

Sami sobě dovedeme být nejlepším přítelem, ale bohužel také i svým největším nepřítelem. Všichni známe ty vnitřní hlásky, které nás povzbuzují, ale také nás někdy hodně brzdí udělat něco, co by nás posunulo o kousek dál.

V angličtině to platí také a docela často se s tím setkávám. Uvedu vám příklad se studentkou, můžeme ji říkat třeba Jana. Jana se chce co nejdříve naučit mluvit anglicky a také samozřejmě chce, aby její gramatika byla správná. Začne tedy intenzivně studovat nejrůznější okruhy gramatiky – časy, frázová slovesa, předložky, modální slovesa…..

Najednou si při hlubším studiu například časů uvědomí, jaké jsou velké rozdíly mezi použitím minulého a předpřítomného času. Tato informace je zpočátku doprovázena „aha efektem“ – najednou je mi to jasné a chápu rozdíly mezi těmito dvěma časy.

Pak ale nastoupí stín. Předběhne nás a dokonce nám začne podkopávat nohy. Projeví se to velmi zřetelně. Najednou má Jana problém říci věty, které před tím bez problému používala. Váhá, kontroluje se a výsledkem je, že se její hovorová angličtina výrazně zhoršila. Nastává frustrace „Já se to snad nikdy nenaučím.“ A to je špatný konec příběhu.

Co se vlastně stalo? Jana na jednu stranu získala nové informace o tom, jak používat časy. Zároveň s tím ale začala filtrovat a kontrolovat jakýkoliv svůj mluvený projev. Její já chtělo něco říci, ale její stín ji začal našeptávat „A opravdu tam použiješ tento čas? Nemá tam být náhodou ten druhý?“ Výsledkem těchto pochybností je zhoršení původního stavu – tj. hovorové angličtiny.

Toto je dost častá past, před kterou se snažím své studenty varovat. A jak se vyhnout tomu, aby vás stín nepředběhl a nepodkopnul nohy? Na rovinu říkám, že samotnému člověku se to těžko zvládá. I já sám jsem začínal jako samouk a tak vím, co všechno na vás může číhat.

Svým studentům pomáhám na jejich cestě udržet si zdravou rovnováhu mezi sebou samým a svým stínem. Používáme konkrétní postupy, které nedovolují stínu překročit svého vlastního pána. A víte co? Nakonec zjistíte, že stín nemusí být vůbec špatný. Pomáhá vám v řadě věcí. Jen je potřeba dát mu takovou roli, pro kterou byl stvořen. I tady platí „Dobrý sluha, ale zlý pán“.

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..