slovní zásoba

Jakým způsobem si rozšiřovat slovní zásobu?

Tento příspěvek navazuje na tento článek ve kterém jsem psal o tom, zda má smysl učit se neustále nová slovíčka.

V příspěvku jsem se zmínil, že doporučuji rozšiřovat si slovní zásobu postupně a takovým způsobem, aby byla vždy v rovnováze s praktickým použitím. Nemá smysl se učit nová a nová slovíčka, která mi velmi rychle vypadnou z hlavy, protože je zkrátka dostatečně často nepoužívám.

Nicméně, je potřeba se neustále posouvat kupředu a rozšiřování slovní zásoby může být dobrou cestou. Každý z nás má trochu jiný okruh zájmů. Někoho může zajímat sport, zatímco druhého třeba rybaření. Nejenom s novými lidmi se nejčastěji začneme bavit o tom, co nás zajímá, co děláme ve svém volném čase. Je zcela jasné, že slovní zásoba by v námi preferované oblasti měla být větší, než u jiných aktivit.

Rád vám pomůžu posunout se v angličtině dál. Přidejte se:

Nemá moc smysl rozšiřovat si slovní zásobu v okruhu, který nás příliš nezajímá, a nebo ke kterému nemáme takový vztah.

Tím, že se budete učit nová slovíčka (a slovní spojení) v okruhu svého největšího zájmu, zajistíte těmto slovíčkům daleko větší životnost, a to především proto, že:

  1. Tato slovíčka budou propojena s vaší vášní. S něčím, co vás zajímá a tím pádem vás rozšiřování tohoto okruhu bude bavit. A co vás baví, v tom automaticky pokračujete.
  2. O tématech, která vás zajímají, mluvíte daleko častěji. Tím si slovní spojení neustále opakujete a jak je známo, tak opakování je matka moudrosti.

A z čeho tedy čerpat novou slovní zásobu? Mám pro vás následující doporučení:

  • Zapisujte si zajímavé fráze (lepší než jen izolovaná slovíčka), které uslyšíte například ve filmech.
  • Také si vypište slovíčka ve větách, které uvidíte v knihách, časopisech nebo na internetu.
  • Ve slovníku si najděte slova, která se k danému tématu vztahují. Vyberte jen ty, která se vám budou nejvíce líbit a ihned je začněte používat.

A na závěr ještě jedna rada.

Nestačí, když si daná slovíčka (fráze) zapíšete, je potřeba umět s nimi také správně pracovat. Protože zapsané slovíčko ještě neznamená, že se v mé slovní zásobě natrvalo zabydlí. Pokud se o něj nebudete starat, tak odejde 🙂

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..