Angličtina online

Turecko – nejenom o angličtině – část 2

Dnes pokračuji druhou částí příspěvku o Turecku, ve kterém vám povím něco více o angličtině. Pokud jste ještě nečetli, podívejte se na první část.

A jak je to s angličtinou v Turecku? Pokud hledáte místo na procvičení své angličtiny, tak bych vám Turecko asi nedoporučil. I když pokud budete chtít, příležitost k hovoru se vždycky najde. Je fakt, že Turci všeobecně ve znalosti angličtiny značně pokulhávají, a tak navázat hovor s někým místním v angličtině je téměř vyloučeno.

Bez problému jsem se domluvil na recepci hotelu. Recepční ovládala angličtinu na slušné úrovni, a tak se náš rozhovor více rozvinul. Dozvěděl jsem se zajímavé informace, které nenaleznete v žádném průvodci.

Další zajímavý rozhovor jsem zažil na pláži, kde jsme se dali do řeči se starší paní, která bydlí v Belgii. Její angličtina byla vynikající a i přes svůj věk působila velmi energicky a spokojeně. Mimo jiné mi řekla, že je v Turecku již po patnácté! Takové rozhovory mám velmi rád, protože vám ukážou trochu jinou perspektivu.

V sobotu jsme navštívili „bazar“. Tento název označuje takové tržiště, kde můžete nakoupit nejrůznější věci. Přes oblečení, kosmetiku, elektroniku až po čerstvé potraviny. Fíky, které jsem tam ochutnal patřily mezi ty nejlepší, co jsem kdy měl.

Na „bazaru“ si vystačíte s naprostou základní angličtinou, a pokud ani tu neovládáte, nemáte se čeho bát. Fráze prodejců „Helou maj frend aj hev spešl prajz for ju“ mi zní v uších ještě dodnes J.

Co je na „burze“ důležité je smlouvání. My Češi na to nejsme moc zvyklí, ale v Turecku se toto bere jako naprosto samozřejmá součást dobrého obchodu. Usmlouvat se dá třeba jen pár centů, a nebo se také můžete dostat až na 50% slevu. Toto je však hranice, pod kterou žádný prodejce už nejde.

Do okolních míst se dopravujete tzv. „dolmušem“. Je to takový mikrobus a je potřeba přijmout určitá (pro nás) nezvyklá specifika. Tak v prvé řadě dolmuš zastavíte tak, že na něj u cesty prostě zamáváte.

Totéž jsme udělali i my. Po nastoupení do plného mikrobusu jsem předpokládal, že za cestu zaplatím. Jaké však bylo moje překvapení, když po nás nikdo nic nechtěl. Až při další zastávce jsem zjistil, jak to všechno funguje. Už od prvního pohledu domorodec nastoupil do dolmuše a řidič se okamžitě rozjel.

Zatímco jednou rukou řídil mikrobus po hrbolaté cestě, otočil se a druhou rukou si vzal peníze od nově příchozího. Bez problému mu peníze rozměnil a drobné vrátil. Dle jeho gest bylo jasné, že tuto činnost nedělá poprvé. My jsme dluh vyrovnali ihned po příjezdu do cílové stanice. I zde platilo smlouvání, protože oficiální ceník zcela evidentně neexistoval.

Typický dopravní prostřed pro veřejnost – dolmuš.

IMG_4508

Závěr

Turecko je opravdu krásné místo pro dovolenou a příjemný relax. V oblasti, ve které jsme byli, naleznete spoustu historických památek, obchodů i zábavních center, takže se zde určitě nudit nebudete.

Co se týče angličtiny, pokud plánujete zdokonalit svou angličtinu, tak bych vám doporučil jiné destinace, kde bude angličtina trochu více rozšířená. Nicméně i v Turecku se můžete setkat se zajímavými lidmi, kteří angličtinu ovládají, a tak se můžete navzájem obohatit.

Už samotný pobyt v krásném prostředí plný sluníčka a pohody bude pro vás osvěžující. Během této doby načerpáte novou energii do dalších dní.

Přeji vám šťastnou cestu 🙂

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..