Anglický jazyk

Strach – oslovení cizince

V minulém příspěvku „Strach – úvod“ jsem vás vyzýval k překonání strachu, který nám zabraňuje začít už konečně používat angličtinu v každodenním životě.

Strach většinou pochází z nejistoty a nové situace.

Proto jako první krok doporučuji se na takovou novou situaci připravit. Možná patříte mezi ty, kteří se s cizinci setkávají téměř denně, ať už díky své práci, nebo při jiných příležitostech. V tomto mají velkou výhodu větší města, kde cizinci nejsou tak vzácným jevem jako v malých městečkách. Nicméně i tam existují příležitosti, o kterých si povíme jindy.

Pokud se s cizinci tu a tam potkáváte a zatím máte strach pustit se do nezávazné konverzace, mám pro Vás několik tipů jak tuto nesmělost překonat:

  • Procvičte si nahlas základní fráze už doma (viz níže).
  • Buďte připraveni na eventuální dotazy, které se mohou týkat Vás, Vašeho města. Cizinci se častokrát ptají na nějakou konkrétní památku, restauraci….
  • Jestliže teprve začínáte a máte strach, že se Vás cizinci začnou vyptávat na detaily, buďte připraveni i na tuto situaci. Ze začátku můžete hovor ukončit a popřát cizincům pěkný pobyt.

A tady jsou slíbené základní fráze, které můžete při prvním setkání použít a které Vám pomohou „nastartovat“ rozhovor:

Hello, where do you come from?

Do you like it here?

Is it your holiday?

Have you seen….?

I have some tips for you.

Na závěr něco z mé zkušenosti. Setkal jsem se s nespočtem cizinců na nejrůznějších místech a nemám jedinou negativní zkušenost (na rozdíl od některých čechů). Cizinci jsou také lidé a i mezi nimi jsou povahy přátelštější, upovídanější nebo uzavřenější. Tím, že se nachází v neznámém prostředí (zvláště v zemi, kde angličtinou stále mluví minorita) jsou vděčnější za to, když se s nimi dá někdo do hovoru.

Proto příště, až se setkáte s cizincem, a budete váhat, vzpomeňte si na mne. Buďte připraveni a udělejte první krok. Uvidíte, že to nebolí a na vlastní oči se přesvědčíte, že vaše snaha má smysl.

Zažijete na vlastní kůži dobrý pocit nejenom z toho, že jste schopni angličtinu použít, ale také z překonání strachu. To Vás posílí  v další práci.

Vyzkoušejte zcela nezávazně 30 minut zdarma.

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..