Jedním z důvodů, proč se řada lidí učí angličtinu, je možnost získání lepší práce. Lepší práce s sebou automaticky přináší i vyšší nároky (alespoň by to tak mělo být :-)) a angličtina se tak stává naprostou nutností.
Prvním krokem k získání vysněného zaměstnání bývá pracovní pohovor. Se svými studenty pracuji nejenom na zdokonalení hovorové angličtiny, ale také na psychologické stránce věci, která jde ruku v ruce s rychlostí a efektivitou učení.
Dnes už je docela běžné, že součástí pracovního pohovoru je alespoň malý segment komunikace v angličtině. Každá firma má svá specifika, a tak se úroveň požadované angličtiny může měnit.
Jak se na pracovní pohovor (ať už se jedná o češtinu nebo angličtinu) připravit?
Na internetu naleznete bezpočet webů, které se touto problematikou zabývají. Najdete zde nejčastější otázky, které vám váš nový potenciální zaměstnavatel může položit. Můžete použít standardizované odpovědi, ale tím pravděpodobně příliš nezaujmete. Je potřeba vystoupit z řady a být jiný. Tím se můžete od ostatních uchazečů výrazně odlišit a zabodovat.
Otázka přijímacího pohovoru je dost široká. Já své studenty připravuji tak, aby pohovor co nejlépe zvládli. Vše si zkoušíme na nečisto. Dotýkáme se citlivých otázek, které by mohly padnout a sami studenti potvrzují, že tento trénink jim hodně pomáhá. Když se pak dostanou na pohovor, a mají mluvit z očí do očí, jsou již připraveni a už samotná připravenost rapidním způsobem snižuje pochopitelnou nervozitu.
Velmi silnou stránkou u pohovoru je vaše schopnost sebevzdělávání. Tím, že studenti se mnou spolupracují, dokazují, že jsou schopni něco obětovat a překonat určité nepohodlí. Individuální výuku provádím prostřednictvím Skype nebo mobilního telefonu a to s sebou přináší jistou výhodu. Pokud uchazeč o zaměstnání uvede, že se vzdělával tímto způsobem a je schopen komunikovat anglicky i po telefonu, je to obrovská konkurenční výhoda. Řada lidí se nějak anglicky domluví, ale když zazvoní telefon a ozve se cizinec, mnohým se podlomí kolena.
Svým studentům také doporučuji, aby v životopise uváděli u koho angličtinu studovali. Rád poskytnu referenci, která jim také může pomoci.
Na závěr vám dám pár tipů, které jsou dle mých zkušeností opravdu důležité:
- Buďte připraveni na „nepříjemné“ otázky typu: „Proč bychom vás měli zaměstnat?“, „Jaký plat po nás požadujete?“. Naučte se bez váhání a sebevědomě odpovídat i na tyto otázky.
- Na otázky typu „Jaké jsou vaše silné stránky?“ neodpovídejte, že jste spolehliví, pracovití, soběstační…. To jsou slova, která kloužou jako kapky po skosené střeše a vůbec nezaujmou. Místo toho vypíchněte jednu vlastnost a dejte v jedné, dvou větách příklad z praxe.
- Nezapomeňte, že každá vaše odpověď s sebou nese i skrytou informaci – například: „Dáváte přednost kolektivním nebo individuálním sportům?“ – zjistí se, jestli dovedete fungovat v týmu – prosazovat se, komunikovat s ostatními.
- Před vstupní branou je samozřejmě životopis (CV). Ten často rozhoduje o tom, jestli se vůbec uchazeč dostane na osobní pohovor. Této oblasti se se studenty také věnujeme.
Všechny tyto i další odpovědi procvičujeme se studenty, kteří o to mají zájem. Těší mě, že od nich dostávám velmi pozitivní zpětnou vazbu. Pokud to bude v mých silách, pomohu i vám. Neváhejte a napište mi nebo zavolejte.
Dan