opozita

Opozita

Při konzultacích se studenty se často stává, že si nemohou vzpomenout na základní slovíčka. Když jim je potom řeknu, chytnou se za hlavu a řeknou, že je znají, ale ve chvíli kdy je potřebují, si na ně nevzpomenou. Není to nic ojedinělého a celý „problém“ se časem vyřeší tím, jak spolu více a pravidelně konverzujeme.

Navíc tím, že se věnuji individuálnímu přístupu, jsem schopen do dalších konzultačních hodin začlenit ona problematická slovíčka. Stačí, když se dvakrát, třikrát opráší a najednou už není problém si je vybavit kdykoli, kdy to potřebují.

Tento způsob je daleko efektivnější, než se neustále snažit memorovat slovíčka v domnění, že si je tak lépe zapamatuji. Je daleko lepší zažít jednu zkušenost (použít slovíčko, výraz v nějakém tématu), než si ho desetkrát i vícekrát zopakovat.

Další možností je technika, kterou nazývám slepování slovíček. Nejedná se o nic magického, ale jde o jednoduchou techniku, která je v souladu s tím, jak funguje náš mozek. Na rozdíl od hard disku na našem počítači, který se zaplňuje každým písmenkem, číslem, informací se náš mozek daleko více orientuje v prostoru, kde si může informace spojovat. Takto spojené informace si pak daleko lépe zapamatuje.

O co konkrétně jde?

Učte se slovíčka v opozitech. Pokud se naučíte nové slovíčko, ihned si k němu přidejte slovo opačného významu. Získáte tím tyto výhody:

  1. Naučíte se slovíčko, které jste chtěli
  2. Naučíte se i jedno slovíčko navíc

Díky učení opozit si dvojnásobně rozšíříte svou slovní zásobu, ale to není všechno. Tato opozita k sobě přilepíte a budou se vám daleko lépe pamatovat, než slovíčka jednotlivá. Proč se učit něco dvakrát? Pokud používáte jeden výraz, automaticky je jasné, že někdy použijete i výraz opačný.

Slepená slovíčka jsou nejenom silnější, ale i trvanlivější. Někteří studenti tuto metodu vyzkoušeli a byli překvapeni, jak výborně funguje. Dost často se stalo, že i když si student nemohl vzpomenout na konkrétní slovíčko, vzpomenul si na opozitum a od toho už byl jen krůček k původně hledanému slovíčku.

Jak jsem již zmínil na začátku, nejedná se o nic magického. I každá mince má svůj rub a líc. Den se střídá s nocí a léto se zimou. Takových příkladů protikladů najdete kolem sebe jistě dost.

Tuto a mnoho dalších technik vás naučím používat v hodinách angličtiny. Přidejte se:

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..