Anglický jazyk

Pohled studenta

Nedávno jsem se zeptal jedné své studentky Gabriely, která se věnuje angličtině již delší dobu a udělala v ní velké pokroky, co s odstupem času považuje při studiu za nejdůležitější. Co by doporučila ostatním, kteří stále váhají a nebo se neustále točí na místě.

Po chvilce zamyšlení uvedla tyto oblasti, které více popíši.

Support – Podpora

Je více než jasné, že pro dlouhodobý úspěch v čemkoliv je důležitá vnitřní motivace. Vnitřní nutkání něco dokázat. Někdy ale přijdou chvíle, kdy cítíme frustraci či únavu. V takových situacích nám nejvíce pomůže podpora.

Podpora může mít různé formy, nejlepší je, pokud najdete podporu ve své rodině, u partnera nebo v nejbližším okolí. Bohužel často se setkávám s tím, že místo toho aby nejbližší druhého podporovali v jeho úsilí, znevažují jeho snahu, ale nic jiného nenabízí.

V takovém případě je potřeba hledat podporu jinde. Nejlepší je být v kontaktu s někým, kdo je na stejné lodi jako vy. Dnes se nemusíte omezovat jen na okolí kolem vás, ale můžete díky internetové komunikaci zasáhnout podstatně věší okruh.

Motivation – Motivace

Je dobré si před začátkem říci, proč se chci věnovat angličtině. Co mi přinese? A stojí tato „námaha“, která jak časem zjistíte žádnou námahou být nemusí, ale spíše zábavou stojí za to? Je třeba mít před sebou jasný cíl a nejenom to. Je důležité si tento cíl neustále připomínat, protože cesta je dlouhá a občas z ní může člověk sejít.

Osobně jako silný motivační prvek považuji úspěch. Stačí na začátek úplně malý. Je skvělé pozorovat studenty, kteří se ze začátku báli otevřít pusu a dnes se již plynně dohovoří. Je milé slyšet jejich slova nadšení, když popisují jak začali hovor s cizincem. Takové krůčky jsou výborným palivem pro další práci.

Patience – Trpělivost

Život kolem nás je instantní. Zvykli jsme si na rychlost v různých podobách a někdy zapomínáme na to, že určité věci vyžadují čas. Zrychlili jsme internet, dopravu, komunikaci….ale například zrození dítěte trvá stále stejnou dobu. Jsou to přírodní zákony, které ani nejmodernější člověk nemůže obejít.

Při výuce to platí také. Ano, můžeme si dnes zvolit styl, který nám bude vyhovovat (a právě v tom má individuální výuka spočívá), ale trpělivost budete také potřebovat.

Myslím, že trpělivost je spjatá s motivací. Pokud zažijete už od začátku úspěchy, daleko více budete vytrvalí a trpěliví. Vyučuji jiným stylem než tomu je ve školách, protože vím, že každý je osobnost a každý člověk potřebuje trochu jiný přístup. I úplní začátečníci s minimem slovní zásoby jsou schopni se v základních věcech dohovořit. Je tomu tak proto, že je vedu k okamžitému použití angličtiny bez složitých teoretických znalostí.

Vím, že existuje řada dalších oblastí a tak budu rád, když napíšete, co vám pomohlo a co považujete za důležité.

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..