Angličtina online

Samomluva

Jeden z mých studentů se mi hned na začátku naší spolupráce svěřil s tím, že nedokáže začít hovořit před někým cizím. Jakmile se setkal s cizincem zablokoval se a nedovedl říci souvislou větu. Toto ho velmi trápilo, protože i když jeho pasivní angličtina byla na velmi dobré úrovni „nedovedl se prodat“.

Student přiznal, že se někdy dokázal překonat a dostal ze sebe pár jednoduchých vět, které se týkaly jeho osoby. Jako například jak se jmenuje, odkud pochází…. Horší to ale už bylo v situaci, kdy se rozhovor dále rozvíjel. Trápilo ho, že nedokáže vyjádřit to, co v hlavě má.

Spolu jsme tento problém rozebírali a zjistili jsme, že hlavním důvodem je nejistota. V naučených frázích nebyl problém, ale blok se nejvíce projevil v situaci, kdy se začalo hovořit o běžných věcech, které základní fáze rozvíjely.

Doporučil jsem mu cvičení, které mu velmi pomohlo a výsledky se dostavily téměř ihned.

Navrhl jsem mu, aby ihned po probuzení začal komentovat veškerou svou činnost a to nahlas.

Například:

  • I wake up at 7 o´clock.
  • I go to the bathroom.
  • I wash my face.
  • I have yoghurt for my breakfast.
  • I have tea with honey.
  • I need to call my mum today.

Všimněte si, že stačí používat naprosto jednoduché, krátké věty. Účelem cvičení je zvyknout si okomentovat běžné činnosti. Pak už není problém věty dále rozvíjet a zabrousit i na další témata.

Pokud žijete s partnerem, raději mu dopředu o tomto cvičení řekněte, ať si o Vás nemyslí něco podivného, když Vás přistihne s Vaší samomluvou 🙂

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..