Jak správně číst anglickou knihu

Často od svých studentů dostávám dotazy, jakým způsobem číst anglické knihy. Celkově mohu říci, že čtení je pro mnoho z nich strašákem. Vůbec nejtěžší je začít. Když si vzpomenu na své začátky, tak se jim ani nedivím.

Myslím, že za vším stojí ne úplně správný přístup. V tomto článku vás provedu cestou, která by na konci měla vést k tomu, že by čtení mělo být zábavou a ne noční můrou.

Tady je souhrn nejčastějších obav studentů:

  1. Nemám dostatečnou slovní zásobu a nerozumím slovíčkům
  2. Nevím, co mám číst. Zkoušel jsem všechno možné, ale nic mě nechytlo.
  3. Nějak se do čtení nemůžu přinutit. Vím, že by mi to pomohlo, ale přesto se mi nechce.

Tyto nejčastější obavy postupně rozeberu v následujících částech.

Výběr knihy

Výběr knihy je pro čtení naprosto stěžejní. Určuje, čemu budete věnovat svůj drahocenný čas.

  • Čtěte jen to, co vás baví, zajímá.

Nemá smysl číst jen proto, že byste měli. Vyberte si takovou literaturu, která vám bude blízká. Pro někoho to může být krimi, pro dalšího třeba love story. Žánr není tak důležitý. Důležité je, abyste četli pro příběh a ne proto, že je kniha v angličtině.

  • Vyberte si úroveň, která je stejná nebo o stupínek vyšší než ta vaše.

Je jasné, že pokud se pustíte do knihy, která bude tak složitá, že nebudete rozumět vůbec ničemu, čtení vás pravděpodobně rychle omrzí. Jak si stanovit svou úroveň a jakou konkrétní knihu vybrat vám mohu pomoci vybrat já. Stačí, když mi napíšete.

  • Elektronická nebo tištěná kniha?

Tady záleží na preferenci každého z nás. Každá možnost má něco do sebe a nemá smysl zde vyjmenovávat výhody a nevýhody. Sám kombinuji obě varianty, ale dost často dávám přednost knihám tištěným, protože si rád dělám poznámky přímo k odstavcům. Pokud si nejste jistí, co je pro vás vhodnější, vyzkoušejte obě varianty a sami uvidíte.

  • Ne dvojjazyčnou knihu

Určitě znáte knihy, které jsou na jedné stránce napsané anglicky, a na druhé straně najdete český překlad. Proč tuto variantu nedoporučuji? Protože jsme líní J Po nějaké době (hlavně v případě, když je děj napínavý a my zrovna přesně nerozumíme tomu, co se tam děje) máme tendenci (což je normální) hledat zkratku. A tou je přeskočení na český překlad. Dalším nebezpečím je, že se budeme zasekávat u každého neznámého slovíčka a jeho překlad budeme hledat na vedlejší straně.

  • Čtěte jednoho autora

Pokud si vyberete jednu knihu, která vám bude vyhovovat, a dokončíte ji, doporučuji vybrat následující knihu od stejného autora. Zvyknete si na jeho styl vyjadřování a celkové porozumění bude mnohem lepší, než když budete přeskakovat z autora na autora.

Postup při čtení

Častým argumentem studentů je, že mnoho slovíček v textu neznají. Jejich postup je následující. Čtou, narazí na neznámý výraz, zastaví se a slovíčko začnou hledat ve slovníku. Celý proces se stále opakuje. Pokud na jedné stránce narazíte na 15 neznámých slov (což je docela běžné), tak takových vyrušovacích přestávek uděláte opravdu mnoho. Není pak divu, že vás čtení po nějaké době unaví a přestane bavit.  Připomínám, že číst byste měli především kvůli příběhu a ne kvůli slovíčkům!

Mnoho studentů dlouho trvalo na svém přesvědčení, že k četbě (i mluvení) je potřeba znát mnoho slovíček. Není tomu tak. Hlavní je porozumění a u něj není nutné znát každé slovo. O pravdivosti tohoto tvrzení se mí studenti utvrzují každou naší hodinu.

Postupujte tímto způsobem

  1. Nehledejte slovíčka, která neznáte, během čtení.
  2. Po přečtení kapitoly vyhledejte tzv. klíčová slova. Která to jsou? Jsou to taková slova, která neznáte a která se v textu často opakovala. Tato slova jsou pro příběh důležitá, proto stojí za to, jim věnovat pozornost. Po ukončení kapitoly si tato slovíčka zapište do slovníčku.
  3. Pokračujte na další kapitolu.

Další doporučení

Zkušenějším čtenářům doporučuji, aby si v knihách vyhledávali zajímavé fráze, které je zaujaly. Mohou to být nejrůznější idiomy, hovorové výrazy, nebo frázová slovesa. Všímejte si také použití gramatiky. Knihy jsou výborným studijním materiálem na pochopení anglických časů.

Více do detailů včetně praktických ukázek probíráme se studenty v kurzech:

Závěr

  • Nebojte se a začněte. Stačí po malých kouscích. Vyčleňte si na začátek každý den 5minut čtení. Že to nic není? Ale je! Budete překvapeni kolik se toho dá stihnout, navíc tím posílíte svůj návyk a za čas se z 5 min může stát hodina.
  • I když to tak ze začátku nebude vypadat, vaše porozumění se bude rychle zlepšovat. Musíte jen vydržet.
  • Nemusíte přečíst každou knihu. I mistr tesař se někdy utne. Pokud vás vámi vybraná kniha neosloví, nenuťte se do čtení. Knihu odložte a najděte jinou. Výběr je obrovský.
  • Nezapomeňte, že pokud si nebudete vědět rady, můžete mi napsat a já vám rád nezávazně pomohu.

A teď už konec čtení a začněte číst!

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..