don´t break

Don´t break the chain

Už se vám stalo, že jste se do něčeho pustili, ale i přes počáteční nadšení časem přišel útlum a vy jste to vzdali? Možná jste se pak na sebe zlobili a při dalším pokusu vám váš vnitřní hlas našeptával, že to nemá cenu, že to stejně vzdáte, tak jako dřív.

Nebojte se, nejste jediní. Mnoho lidí s tímto problémem zápasí, a i když se sám považuji za disciplinovaného člověka, přesto musím tuto překážku občas překonávat. Naštěstí existuje řešení, jak si vše ulehčit. Vyzkoušel jsem několik technik a rád bych se s vámi podělil o ty nejefektivnější.

Vytvořte si návyk

Pokud si vytvoříte návyk něco pravidelně dělat, tak vás tento návyk udrží v sedle i v období, kdy se vám moc nebude chtít. I tady platí „Podrž řád a řád podrží tebe.“

Nemám zde dostatek prostoru na to, abych vám detailně popsal jak takový návyk vytvořit. Neexistuje totiž univerzální návod, protože každý z nás je trochu jiný, žijeme v rozdílných podmínkách. Nicméně pokud by vás tato oblast více zajímala, napište mi a něco vymyslíme 🙂

Jak začít?

 1. Udělejte si seznam věcí, které byste rádi začali dělat. Vytváření tohoto seznamu může zabrat i několik dnů. Nespěchejte, naslouchejte sami sobě.
 1. Až budete mít pocit, že jste zapsali vše důležité (pro tuto chvíli), tak si vyberte jednu věc, kterou byste rádi změnili. Může to být například: Každý den se naučím 5 nových anglických slovíček.
 1. Na A4 si nakreslete 21 polí (7 polí na jeden řádek). Velikost co největší. Do každého pole si napište číslo od 1 do 21. Nad touto tabulkou vytvořte nápis „Každý den 5 nových anglických slovíček“. Tuto A4 vyvěste na viditelné místo, například na ledničku.
 1. Připravte se dopředu na způsob, jakým budete úkol plnit. Například si na týden dopředu připravíte papírové kartičky s novými slovy: 7×5=35 kartiček na týden.
 1. Během dne si naplánujte (to je důležité!) kdy přesně budete úkol plnit. Záleží na vaší aktuální situaci. Někomu bude vyhovovat ráno, někomu klidnější večer.
 1. A teď to nejdůležitější! Na konci každého dne tlustým fixem přeškrtněte křížem jedno políčko. Zdá se to jako hloupost, ale není to tak. Když tlustý fix škrtá jedno políčko, jasně tak uvidíte, že jste úkol splnili a můžete být na sebe hrdí.
 1. Vydržte celých 21 dní a to ať svítí slunce nebo prší. Váháte?….No tak! Každý den si přece najdete minutku na splnění.

Pro inspiraci uvádím seznam mých nedávných 21:

 • No chips
 • No alcohol
 • No coffee
 • No TV
 • 50 push-ups
 • Out of comfort zone
 • Write diary
 • Running
 • ……………..

Tento postup můžete využít na cokoliv. Nemusí to být nutně angličtina. Nechte se inspirovat sami sebou. Co je pro vás nejdůležitější a co stále odkládáte? Nečekejte. Nejlepší čas začít je teď.

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..