Každý den se u svých studentů přesvědčuji o tom, jak je těžké zařadit angličtinu do všedního dne. Řada studentů má už nějaký zaběhnutý pořádek, který se velmi těžko mění.
Všichni se asi shodneme na tom, jak je důležité angličtinu neustále procvičovat, abychom se posouvali kupředu. Přitom stačí tak málo. Není nutné věnovat se angličtině mnoho hodin. Naopak, většinou stačí jen pár minut. Ale pozor, pár minut ano, ale denně. I mini krůčky se počítají a možná budete překvapeni, jak účinné jsou.
Pokud se chceme něčemu věnovat kontinuálně, tak je nutné začít prvním nejdůležitějším krokem. A co to konkrétně je?
Odstraňte všechny bariéry.
Pokud si budete chtít oprášit slovíčka, fráze a budete muset překonávat bariéry v podobě zapínání počítače, hledání klidného místa, nebo čekání na ideální podmínky, tak vás každodenní překonávání těchto bariér brzy udolá.
Naštěstí existují způsoby, jak si cestičku zamést ještě před tím, než po ní vykročíme.
V tomto seriálu bych se s vámi rád podělil o zkušenosti, které můžete využít i vy. Ukážu vám, jak můžete tyto bariéry odstranit a jak být při studiu angličtiny efektivnější.
Není potřeba kupovat nějaké nové zařízení, software nebo zcela překopat váš současný životní režim.
Ukážu vám, jak lépe využívat to, co již máte. Mluvím o mobilním telefonu. Ten již dávno neslouží jen na telefonování nebo posílání zpráv. Nebudu zde vyjmenovávat všechny možnosti využití, ale zaměřím se pouze na to, jak mobil využít pro studium angličtiny.
A proč právě mobil? V čem jsou jeho výhody?
- Mobil máte většinou stále u sebe
- Ukážu vám jednoduché techniky, které nevyžadují instalaci složitých aplikací
- K těmto technikám nebudete potřebovat internetové připojení, a tak můžete věnovat chvilku angličtině i v offline světě.
První technikou je poslech
Výhody:
- Můžete poslouchat kdykoliv během řízení auta, cestou do práce, při cvičení, při domácích prácích, procházkách s pejskem…
- Budete se věnovat jen těm nejdůležitějším a nejaktuálnějším frázím
- Zvyknete si na svůj hlas
- K poslechu se můžete kdykoliv vracet
Co budete potřebovat?
Diktafon ve vašem mobilu. Můžete využít ten, co máte již předinstalovaný od výrobce, nebo nějaký jiný, s kterým máte dobré zkušenosti. Já osobně používám tento:
Jak na to?
Krok 1
Vyberte si ze svého slovníku věty, které jsou:
- Pro vás momentálně důležité – například věty na dovolenou, pro byznys jednání,….
- Fráze, které jsou důležité, a nemůžete si je dlouhodobě zapamatovat
Krok 2
Sami si namluvte vybrané fráze do diktafonu.
Upozornění:
Počítejte s tím, že po přehrání svého hlasu si budete připadat trapně a pravděpodobně vás napadnou tyto myšlenky: „To mám fakt tak hrozný hlas?“, „To je příšerné, jak mluvím.“, „To se nedá poslouchat.“…A možná ještě drsnější varianty 🙂
Nelekejte se, je to úplně normální.
Co tím získáte.
- Zvyknete si na svůj hlas a nebudete se při hovoru už tolik bát otevřít pusu
- Poslech je další formou, jak si zapamatujete pro vás nejdůležitější fráze a slovní spojení.
- Nahrávání několika frází zabere jen chvilku
- Nepřehánějte rozsah. Stačí, když si ze začátku nahrajete jen 5-10 vět. Postupně si takto vytvoříte více těchto krátkých bloků, ke kterým se budete moci kdykoliv vracet
- Nahrané audio soubory si uložte nejenom v telefonu, ale také ve vašem PC. Když se k nahrávkám budete chtít vrátit, budete k nim mít jednoduchý přístup
- Nahrané audio soubory si pojmenujte pro pozdější lepší orientaci. Můžete začít něčím jednoduchým, například: Uvítací fráze, nebo Fráze do restaurace…
- Poslouchat můžete kdekoliv. Například při cestě do práce, doma při úklidu, ve vaně nebo venku při venčení pejska.
Odkud můžete fráze čerpat?
- Ze svého slovníku
- Z textu písniček, které během dne uslyšíte
- Z hlášek, nápisů ve filmech
- Z internetu…
Vyzkoušejte tuto metodu a modifikujte si ji tak, aby vám vyhovovala co nejvíce. Budu rád, když mi napíšete do komentářů o vašich zkušenostech.
Dan