V minulém článku jsem hovořil o tom, že díky svému samostudiu jsem vytvořil řadu metod, které pomáhají lépe protlačit angličtinu do praxe.
Určitě jste se s tím setkali i vy. Naučili jste se několik slovíček, frází, ale k hovorové angličtině to stále nestačilo. Pokud jste se dostali do kontaktu s cizincem, ať už na ulici nebo na dovolené, nebyli jste schopni otevřít pusu. Nezoufejte, s tímto problémem se potýkalo mnohem více lidí, než si myslíte.
Dnes vám ukážu jednu metodu, kterou jsem nazval „sněhová koule.“ Jde o to, že pokud jsme již schopni vytvořit jednoduchou, krátkou větu, je potřeba z této krátké věty vytvořit delší souvětí. Ani v češtině většinou neodpovídáte na dotaz „Jak jsi se měl o víkendu“ strohým „Dobře“, ale většinou přidáte pár detailů. Na krátkou větu navážete další krátkou větou, a tak pokračujete dál. Je to jako když v zimě z kopce kutálíte nejprve malou sněhovou kouli, která se však postupně zvětšuje a zvětšuje.
A jak konkrétně postupovat? Ukážu vám to na tomto příkladu:
Mezi nejčastější témata při prvním setkání patří otázky typu „Odkud jste?“, „Co děláte?“, „Jaké máte koníčky?“….
Místo toho, abyste na otázky stroze odpovídali: „I am from Czech republic“ , „I am a teacher“, „I like sport“, začnete tyto jednotlivé věty spojovat a navzájem na sebe nabalovat. Tímto způsobem můžete konverzaci nadále rozvíjet a váš projev bude daleko přirozenější.
Například:
I am from Czech republic and it is my first visit here. I work as a teacher in Olomouc. Olomouc is very beautiful town in Moravia. Have you ever been there? … a podobným způsobem můžete pokračovat dále.
Nejedná se o nic složitého. Jde jen o to, nezamrznout u první věty. Také je důležité konverzaci prokládat otázkami. I vás přece zajímá odkud je, a co dělá váš nový známý. Díky správným otázkám se od cizince můžete dozvědět mnoho zajímavých informací.
Sám tuto techniku procvičuji se svými studenty a ti jsou mnohdy překvapeni tím, že i když jsou jejich znalosti zatím základní, dovedou i z toho hodně vytěžit.
A o to právě jde. Nečekat na dokonalost a ideální stav. Hrajte s kartami, které máte teď v ruce. Pokud s nimi budete umět pracovat, budete překvapeni, jak dobré karty v ruce držíte 🙂
Dan