Při setkání s novými lidmi se většinou na začátku dostaneme k tomu, co vlastně děláme. Mám tato setkání velmi rád, protože mi rozšiřují obzory a s novými lidmi se můžeme vzájemně inspirovat.
Pokud se dostaneme k mé práci a začnu hovořit o angličtině, často to v nich vzbudí nejrůznější emoce. Někteří si stěžují na to, že by anglicky potřebovali mluvit, protože by se jim angličtina hodila v práci nebo jen tak, aby si mezi ostatními nepřipadali tak hloupě.
Když jim vysvětlím, že se věnuji poněkud „jiné“ angličtině tj. nezabývám se klasickou školní výukou, která je nepružná a nepřináší žádané výsledky ani po strastiplné cestě, zpozorní a začnou se vyptávat.
Argumenty proč to nejde, jsou většinou stejné. Nemám talent, nemám čas, nemám peníze. Po letech zkušeností mohu říci, že nic z toho není tak těžké překonat, jak by se na začátku mohlo zdát.
Vždyť rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem začíná vždy prvním krůčkem – pustit se do toho, i když není vše ideální.
Někteří lidé jsou bojovníci. I přes prvotní nezdary se nevzdávají a snaží se v rámci svých možností pokračovat dál. Takoví lidé se mě často ptají, na co je opravdu důležité se zaměřit a jakým zbytečným chybám se vyvarovat.
Vzhledem k tomu, že jsem přišel do kontaktu již s mnoha studenty, mohu říci, že mezi nejčastější chyby, které nám brání v lepší angličtině, jsou:
Perfekcionismus
Lidé očekávají, že budou hned od začátku perfektní. Očekávání od okolí je jedna věc, ale očekávat dokonalost od sebe bez předchozích zkušeností je obrovskou náloží frustrace. Ta dovede zablokovat člověka na hodně dlouho a nebo jej od cíle totálně odradit.
Dopřejte si volnost a toleranci. Uvědomte si, že všechno chce svůj čas. Pokud budete pracovat pravidelně a vytrvale, tak se výsledek dostaví. Kolem sebe najdete spoustu příkladů, kde to funguje. Co třeba malé děti, když se učí chodit? Kdyby ony očekávaly perfekcionismus hned na začátku, tak by většina z nich nikdy chodit nezačala.
Fixace na gramatiku
„Musím mluvit gramaticky správně.“ Tak to je další omyl začínajících studentů. Mají představu, že když nebudou mluvit gramaticky správně, tak jim nebude nikdo rozumět, a nebo se dostanou do trapné situace.
Je samozřejmě důležité ovládat gramatiku, zvláště pokud chcete mít víc než průměrnou znalost angličtiny, ale to neznamená, že byste museli všechno znát hned a teď.
Rozumným způsobem je zlepšovat se postupně. Já osobně své studenty vedu k tomu, aby se zaměřovali především na konverzaci. Aby byli schopni se domluvit a ruku v ruce pak ladíme gramatiku. Upozorňuji je na klíčové chyby, kterým je potřeba se vyvarovat, aby se z nich nestal návyk. To ostatní přidáváme postupně.
Slovíčka
„Neznám slovíčka – nemůžu mluvit.“ Toto je další omyl. Byli byste překvapeni, kolik slovíček znáte. Nejdůležitější je se domluvit a to můžete i bez znalosti konkrétního slovíčka. Děláme to tak i v češtině. Když neznáme jedno slovo, nahradíme ho jiným. Cílem je se dohovořit.
Jak toto aplikovat v angličtině vyučuji ve svých kurzech.
Překážek, které nám brání ve výuce, může být samozřejmě více. Nebojte se, a i když nevíte s čím a jak začít, prostě začněte. Udělejte první krok, pak druhý… Po deseti krocích svůj směr zkorigujete a upravíte. Zlepšovat se budete cestou.
Dan