Určitě jste to už každý z vás několikrát zažili. Rozhodli jste se, že něco ve svém životě změníte, ať už to bylo hubnutí, více sportování nebo touha konečně se naučit anglicky. Po pár týdnech či měsících však prvotní nadšení opadne a svůj sen pustíte k vodě.
Myslíte si, že na to nemáte, že to zase tolik nepotřebujete a že možná začnete, až budou lepší podmínky. Možná si také říkáte, že nemáte dostatek motivace. O motivaci se hodně píše, ale co to vlastně znamená? Na hlubší rozbor zde nemám prostor, ale věřte mi, že jsem se tomuto tématu věnoval hodně podrobně, protože mě zajímalo, jak je možné, že se setkávám s tolika lidmi, kteří mají správnou myšlenku, ale nedovedou jí dlouhodobě přivést k životu.
Motivace je jen emoce. Stejně tak jako radost, smutek, vztek. Po nějaké době odezní a nezůstane po ní žádná stopa. Někdy si už ani jasně nevybavujeme, proč jsme vlastně chtěli s něčím novým začít. Časem se hrany obrousí, a i když se naše původní touha zdála obrovská, nakonec vyhasla.
Je tedy motivace zbytečná? Určitě ne! Jen je potřeba zasadit ji do správného místa.
Motivace je vynikající na odstartování jakékoliv změny, ale je naprosto špatná k dokončování. Motivace nás neudrží v sedle, pokud přijdou krizové dny (a ony příjdou). Možná na chvilku ano, ale určitě ne dlouhodobě a často se také jedná spíše o motivaci vnější než vnitřní. Přitom náš vnitřní motor je ze všeho nejdůležitější, ten nás požene vpřed i bez pobídky našeho nadřízeného v práci, protože si budete uvědomovat, že to vše děláte jen a jen pro sebe.
Co nás tedy udrží ve hře? Jsou to jednoznačně naše zvyky. Zvyky si vypěstováváme, ať už se jedná o ty dobré, tak špatné. Dám vám příklad s čištěním zubů. Předpokládám, že každý z vás si zuby čistí každý den. Vyčerpává vás tato činnost? Pravděpodobně ne, protože ji máte už tak zmechanizovanou, že nad čištěním zubů vůbec nepřemýšlíte. Je to dobrý zvyk, který jste si vytvořili. Nepotřebujete být motivováni k tomu, abyste každý den trávili v koupelně několik minut s pusou plnou pěny.
Teď si představte, jak byste se cítili, kdybyste tento zvyk jednou, dvakrát vynechali? Jak by vám bylo? Asi byste se úplně dobře necítili.
My lidé jsme bytosti, které fungují hodně automatizovaně. Spoustu úkonů děláme automaticky, ať už se jedná o oblékání, cestu do práce, reakci na určité situace. Zvyky tu s námi přetrvávají a jsou pevné (jak ty dobré, tak ty špatné). Sami dobře víme, jak je těžké některé své zvyky změnit.
Záleží na nás, jakým způsobem je využijeme. Jestli si vytvoříme zvyky dobré, které nás samotné posunou zase o kousek dále.
Téma jak takové zvyky vytvořit a hlavně je udržet není složité, ale je trochu rozsáhlejší a hlavně individuální. Každý z nás má trochu jinou výchozí pozici a jiné předpoklady. Právě těmto individuálním přístupům se věnuji při výuce angličtiny.
Pokud vás toto téma zaujalo a budete chtít vědět více, tak mi napište nebo zavolejte.
Přeji vám hodně dobrých a hlavně trvalých zvyků.
Dan