anglická gramatika

Jak moc je gramatika důležitá?

U svých studentů se bohužel dost často setkávám s tímto jevem. Angličtinu se již začali učit (nejčastěji ve škole nebo v kurzech), mají znalosti, které jsou poměrně velké, ale přesto si jsou při praktickém použití angličtiny nejistí. Zadrhávají se a ptají se sami sebe, jestli to, či ono říkají správně. Jestli mají použít spíš tento čas nebo tuto předložku a přespříliš lpí na tom, jaké slovíčka použít.

Vypadá to pak jako jízda s trakařem po hrbolaté cestě. Přitom řešení je velmi jednoduché. Problém však většinou tkví v tom, že studen bývá svázán řadou přesvědčení, které si nasbíral ze školy.

Výroky typu „Nejdříve přemýšlej a potom mluv“, nebo „Když nevíš, jak to správně říct, tak to raději neříkej“, a mnoho dalších vytváří bariéry, které se pak v hovorové angličtině špatně odstraňují.

Jak z toho ven? V tomto článku bohužel nemohu popsat nějaký univerzální a rychlý recept. Každý z nás je jiný a každý z nás má za sebou trochu jinou historii. Ve svých kurzech se studenty procházíme jejich vlastní zkušenosti a ty pak upravujeme tak, aby jim sloužily a ne je blokovaly.

Pro ty z vás, kteří s tímto problémem bojujete, a chtěli byste alespoň nějak začít, mám následující doporučení:

  1. Gramatika by měla být jen podpůrným prvkem při studiu. Prioritně se zaměřujte hovorovou angličtinu. 20% gramatika 80% konverzace.
  2. Gramatika vás nesmí blokovat při konverzaci. Raději řekněte něco nepřesně, než hledat v hlavě to „správné“ řešení. Tím, jak se budete postupně zdokonalovat v gramatice, začnete se zlepšovat i v konverzaci.
  3. V gramatice se zaměřte na to nejzákladnější a nejdůležitější tj. časy.
  4. Mějte vždy vše jednoduché. Každý gramatický okruh stlačte do jedné věty. Daný problém můžete později prozkoumat do hloubky (pokud to bude potřeba), ale na začátku se držte jednoduchých pravidel, která můžete v konverzaci použít. Gramatický jev, který je rozepsaný na několik stran, vám v praxi bude k ničemu, když ze sebe nedostanete větu.

Jsem si vědom toho, že toto téma je daleko širší a hlubší. Pokud budete chtít, rád vám odpovím na vaše dotazy. Napište mi.

Mějte se krásně 🙂

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..