Pasivní vs. Aktivní slovní zásoba

Docela často se během spolupráce se studenty setkávám s nejrůznějšími předsudky, které pramení z nedostatku sebedůvěry. Na jednu takovou (a myslím zbytečnou) překážku se dnes podíváme a zkusíme najít řešení, jak se s ní jednou provždy vypořádat.

Když pobízím své studenty k tomu, aby mi popovídali o tom, co dělali uplynulý víkend, zarazí se a řeknou mi, že neznají to a to slovíčko. Když jim ho řeknu (nebo podobné synonymum) chytnou se za hlavu a uvědomí si, že jej vlastně znají, ale nevzpomněli si na něj.

Úspěšná konverzace není o tom, abychom vždy a všude excelovali s bravurní slovní zásobou, ale o tom, abychom se domluvili. K tomu nám většinou stačí to, co už známe.

Slovní zásobu můžeme rozdělit na:

  • aktivní
  • pasivní

Za aktivní slovní zásobu považujeme tu, kterou běžně používáme při komunikaci.

Pasivní slovní zásoba je ukrytá někde v nás a využíváme ji spíše v pasivní formě, jako je poslouchání nebo čtení.

Pěkným příkladem tohoto rozdělení může být četba knihy. Čteme jí a rozumíme jí, i když se tam objevují výrazy, které bychom normálně nepoužili. Využíváme tak pasivní zásobu. Když se nás pak později někdo zeptá, co že jsme to četli, seskupíme myšlenky v hlavě a dotyčnému odpovíme pomocí naší aktivní slovní zásoby. Zřejmě nebudeme přesně reprodukovat výrazy, které byly v knize uvedené. Spíše je přeložíme do naší “normální” (aktivní) mluvy. I když nepoužijeme přesnou terminologii, která je v knize uvedena, přesto jsme schopni dotyčnému přesně povyprávět, o čem kniha byla.

Podobné je to i s angličtinou. Zkuste na chvíli přestat prahnout po nových slovíčkách a místo toho se zaměřte na to, jakým způsobem byste konkrétní informaci mohli předat pomocí výrazu, který již znáte.

Pokud budete potřebovat pomoc, nebo se dovědět více o tom jak pracovat s pasivní a aktivní slovní zásobou, ozvěte se:

Pasivní slovní zásoba je mnohem větší než ta aktivní, a tak v sobě skrývá obrovský rezervoár, který můžete využít.

Zkuste vytvořit most mezi pasivní a aktivní slovní zásobou.

Tady je několik tipů:

  • Pokud se při konverzaci zarazíte a nebudete vědět, jak se dané slovíčko řekne, zkuste místo neznámého slovíčka situaci popsat.
  • K neznámému slovíčku si najděte slova podobného významu (synonyma). Není jedno z nich již náhodou ve vaší pasivní slovní zásobě?
  • Pokud opakovaně narazíte na slovíčko, které neznáte, může to znamenat, že je pro vás důležité a přesně vystihuje to, co jste měli na mysli. V tomto případě ho přiberte do party a pošlete ho přímo do aktivní slovní zásoby. Může se jednat o nejrůznější odborné výrazy, nebo výrazy, které u vás zdomácněly.

Nenechte se zlákat představou, že začnete mluvit až budete znát více slovíček, více výrazů a až budete mít lepší gramatiku.

Hrajte s kartami, které již teď máte a na nic nečekejte! Svůj diamant můžete vybrušovat cestou.

Dan

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..